Smak herbaty oolong - smocza herbata.
Smak Czarnego Smoka określa się jako ten, leżący gdzieś pomiędzy łagodną herbatą zieloną a czarną i jest w tym tyle samo racji co uogólnienia, gdyż na smak tej herbaty, zasadniczy wpływ ma utlenienie liści, więc w zależności po co sięgniemy tak będzie smakowało. Niżej utleniany oolong ma jaśniejsze, bardziej zielonego koloru listki, smakuje delikatnie, lekko kwiatowo, słomkowo, owocowo, zbliżony jest do delikatniej herbaty zielonej, a nawet białej, zaś te utlenione mocniej o barwie listków od ciemno-zielonej do brązowawej mają nuty karmelu i orzechów, są nieco mocniejsze w smaku. Oolong utleniony mocno przypomina herbatę czarną. Zarówno jednak lekko jak i mocno utleniane nie mają surowego, goryczkowego smaku charakterystycznego dla czarnych herbat.
Proces produkcji herbaty oolong.
Czym jest utlenianie liści? Utlenianie lub jak niektórzy mówią fermentacja, to proces oddziaływania enzymów roślinnych uwolnionych z listków, na tkankę liścia, prowadzi ono do zmian w charakterze liści i w przypadku herbaty oolong te zmiany wpływają na smak naparu. Herbatę oolong produkuje się głównie w Chinach. Produkcja herbaty typu oolong przebiega w kilku etapach, ważnym, występującym zaraz po zbiorze etapem jest wystawienie zebranych liści na słońce gdzie przechodzą one proces naturalnego więdnięcia i po kilku godzinach poddawane są utlenianiu. Ten etap w przypadku herbaty oolong jest wspierany i dopingowany działaniem człowieka, przez potrząsanie i podrzucanie liści w wiklinowych koszach uszkodzone zostają krawędzie listków i nerwów, co prowadzi do uwalnia enzymów z komórek liści i ułatwia utlenianie. Po osiągnięciu zamierzonego stopnia utlenienia liści, podgrzewa się je na sucho do wysokiej temperatury by przerwać reakcje chemiczne utleniania, przystępuje do rolowania i skręcania listków, czyli formowania końcowego kształtu herbaty. Oolongi utleniane są w szerokim zakresie od 10- 50 % oolongi chińskie, aż do 60-70% oolongi z Tajwanu, dzięki temu możemy cieszyć się różnorodnością smaków wielu odmian herbaty oolong.
Herbaty oolong pochodzą z Azji. Legenda dotycząca pochodzenia herbaty oolong głosi, że plantator herbaty Wu Liang żyjący ok 1400 r. n. e. wracając ze swojej plantacji niósł w koszu zebrane liście herbaty. Po drodze zatrzymał się przy rzece, odłożył koszyk z zebraną herbatą i przysiadł by odpocząć i by napić się wody. Tam też napotkał jelenia, choć to nieco smutne upolował go, by, zapewnić swojej rodzinie wyżywienie. Podekscytowany wrócił do swojego domu, zapominając o koszu z herbatą. Gdy wrócił po kosz, zauważył, że herbaciane liście były na brzegach zbrązowiałe. Martwił się, że liście się zepsuły, ale postanowił się nie poddawać tak łatwo i postąpić z nimi tak jak to robił zazwyczaj. Gdy zaparzył tak powstałą herbatę, zdziwił się gdyż miała nowy, nie znany mu smak i okazało się, że była wyśmienita. Zauważył, że wyróżnia się z pośród różnych rodzajów herbat. Posmakowała jemu i jego rodzinie oraz sąsiadom. W jego okolicach spożycie herbaty oolong rosło cały czas, dlatego nauczył ich nowego sposobu postępowania z zebranymi listkami. Tak powstał jeden z gatunków herbaty oolong, nazwany od nazwiska Wu Linanga. Uznawany za jedną z wyśmienitszych chińskich herbat.
Jeśli będziesz mieć okazję - koniecznie spróbuj tradycyjnej chińskiej herbaty oolong!
*legenda cytowana za Dieta Herbaciana, Dr Tea, Mark Ukra
Rodzaje herbaty oolong - gatunek herbaty
Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów herbat ulung. Wszystkich odmian herbaty oolong warto spróbować. Herbaciana rodzinna oolongów jest liczna, jak już wspomnieliśmy, zależna od miejsca powstawania i tradycji ale także mamy do wyboru oolongi aromatyzowane z dodatkami, w których łączą się naturalne nuty tej herbaty z owocami lub kwiatami. Spożycie herbaty oolong sprawia dużo przyjemności a aromatyzowana herbata oolong może jeszcze bardziej usatysfakcjonować Wasze kubki smakowe.
Takie smaki jak truskawkowy, pomarańczowy i korzenny to obowiązkowa pozycja do przetestowania dla każdego smakosza herbat oolong.
Właściwości herbaty oolong
Jakie właściwości zdrowotne ma herbata oolong? Znamiennego wpływu herbaty oolong na zdrowie nie da się pominąć. Znawcy badający wpływ herbaty oolong organizm człowieka twierdzą, że jej spożycie wpływa korzystnie na takie dolegliwości jak:
- podwyższony cholesterol,
- nadciśnienie,
- choroby układu sercowo-naczyniowego
Warto też zauważyć pozytywny wpływ herbaty oolong na skórę i problemy z:
- egzemą,
- wypryskami,
- trądzikiem.
Herbaty oolong charakteryzują się zawartością katechin. Spożycie herbaty oolong wpływa na wiązanie wolnych rodników w organizmie i sprzyja spowolnieniu procesów starzenia. Działanie herbaty oolong przekłada się również na regulowanie poziomu cukru we krwi i dlatego jest ona składnikiem niektórych preparatów wspomagających leczenie cukrzycy typu II oraz wspiera utrzymanie właściwej masy ciała. Wiele odmian herbaty oolong ma zbawienny wpływ na zdrowie. Wpływ konsumpcji herbaty oolong na ochronę przed otyłością sprawia, że zmniejsza ona ryzyko miażdżycy, nadciśnienie i chorb serca.
Parzenie herbaty oolong.
W przypadku herbaty oolong liście najlepiej wyparzają się w wysokiej temperaturze około 95 stopni i dobrze znoszą czas około 3 do 7 minut w zależności od upodobań odbiorcy oraz zasady - im większe liście tym nieco dłużej parzymy.
Ponieważ oolong składa się z całych, pełnych liści, po zalaniu wodą kilkukrotnie zwiększa swoją objętość.
Ogólny proces parzenia herbaty oolong wygląda tak:
- ilość herbaty oolong: około 12 łyżeczki na filiżankę
- temperatura: około 95 stopni Celsjusza
- czas parzenia: 3 - 7 min
- ilość zaparzeń: 1 - 3 razy
Na Tajwanie herbatę odmiany oolong zaparza się woda o niższej temperaturze czyli około 75-85 st C, za pierwszym razem około 3 minut i w każdym kolejnym zaparzaniu go wydłużamy. Możemy z listkami oolong tea eksperymentować np. po prażyć je w rondelku czy na patelni kilka minut przed zalaniem wodą a wówczas napar zyskuje mocniejszą nutę prażonych orzechów i wytrawności.
Życzymy miłej konsumpcji herbaty oolong!